X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

OC zdrożeje

2006-11-21 15:38 wtorek
Ubezpieczenie OC jest  obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Każdy, kto posiada pojazd podlegający rejestracji musi wykupić polisę OC. Umowę zawiera się na okres 12 miesięcy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, chyba że pojazd zarejestrowany jest na czas krótszy niż rok (możliwe jest wówczas zawarcie umowy krótkoterminowej). Brak wypowiedzenia umowy skutkuje automatycznym przedłużeniem jej na następny rok.

Polisa OC ma na celu ochronę interesów poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jeżeli użytkując samochód (jadąc, wsiadając, wysiadając lub załadowując go) spowodujemy uszkodzenie czyjegoś mienia, rozstrój zdrowia lub śmierć, to nasz ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym. Ani my, ani członkowie naszej rodziny nie dostaną odszkodowania z tego ubezpieczenia. Polisa OC nie zabezpiecza też przed odpowiedzialnością karną - gdy sąd orzeknie karę pozbawienia wolności lub grzywny posiadanie polisy nie uchroni nas przed tym.

Jak mogliśmy ostatnio przeczytać, od nowego roku kalendarzowego ma wzrosnąć stawka ubezpieczenia komunikacyjnego OC o około 20%. Podwyżka ma być konsekwencją przygotowanego przez resort zdrowia projektu przewidującego przeznaczanie 12% (nie, jak wcześniej zapowiadano, 20%) wpływów ze składek na fundusz zdrowia, na pokrycie kosztów leczenia ofiar wypadków komunikacyjnych.

Zrezygnowano natomiast z pomysłu karania pijanych kierowców zwyżką składki na polisę OC (przez pięć lat złapani na jeździe pod wpływem alkoholu kierowcy mieli płacić składki większe nawet o 200-300% od tych, jakie płacili dotychczas).

Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń – Tomasz Mintoft-Czyż przyznaje, że w krajach Europy zachodniej stosuje się pobieranie części składki OC na leczenie osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jednak według PIU proponowana podwyżka jest zbyt wysoka i przez to będzie w zasadzie traktowana jak nowy podatek.
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Składka regularna - suma pieniędzy wypłacana ubezpieczycielowi, częstotliwość ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.