X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

OC kierowców

2006-07-04 15:09 wtorek

Istota i zakres ubezpieczenia

Istota ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kierowców polega na tym, że w razie wyrządzenia przez posiadacza lub kierowcę szkody spowodowanej ruchem pojazdu innym osobom, odszkodowanie, które zobowiązani są oni zapłacić na rzecz poszkodowanego pokrywa za nich zakład ubezpieczeń.

Zakład ubezpieczeń pokrywa również szkody powstałe przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu, przy załadunku i rozładunku samochodu, podczas postoju lub naprawy pojazdu na trakcie jazdy, podczas garażowania, a także szkody spowodowane przez kierowcę nie będącego właścicielem pojazdu.

Przez pojęcie szkoda należy rozumieć: śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Ubezpieczenie obejmuje pojazdy mechaniczne osobowe, ciężarowe, przyczepy oraz motocykle.

Obowiązek ubezpieczenia

Zawarcie umowy powinno nastąpić, co do zasady, najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu i wprowadzeniu pojazdu do ruchu. Umowę ubezpieczenia zawiera się z reguły na okres 12 miesięcy.

Umowa może być zawarta na okresy krótsze w przypadku, gdy pojazd mechaniczny jest:

  • zarejestrowany czasowo,
  • zarejestrowany za granicą,
  • pojazdem wolnobieżnym
  • pojazdem historycznym.
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
  • 2008-11-24 13:43 poniedziałek ~Józef P. | [+] odpowiedz
    Autor artykułu wprowadził nową formę nabycia rzeczy ruchomej, mianowicie nabycie w wyniku przestepstwa. Cytuję "gdy kierujacy nabył pojazd w wyniku przestepstwa(rozbój, kradzież, przewłaszczenie)... czytaj dalej »
  • 2007-06-01 12:54 piątek ~Tomasz | [+] odpowiedz
    Proponuję raz jeszcze sprawdzić w rozporządzeniu kiedy zakład ubezpieczeniowy nie pokrywa szkód. Za nietrzeźwego kierowcę, który spowodował wypadek towarzystwo pokrywa szkody, przysługuje mu jedynie r... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Cesja - umowa oznaczająca przeniesienie przez cedenta ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.