X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

MTU, problem z ustawą OC i windykacja po latach

2011-03-08 10:03 wtorek
MTU, problem z ustawą OC i wyndykacja po latach
Wyobraź sobie taką oto sytuację: sprzedałeś samochód. Po dokonanej transakcji zgłosiłeś to do wydziału komunikacji Urzędu Miasta oraz do zakładu ubezpieczeń, z którym miałeś zawartą polisę OC. Oczywiście samą polisę, zgodnie z prawem, przekazałeś nowemu właścicielowi. Niby dopełniłeś wszystkich formalności i dotrzymałeś terminów. Temat samochodu i Ubezpieczenia został definitywnie zamknięty. Tyle że 2,5 roku później dostajesz od firmy windykacyjnej wezwanie do zapłaty za polisę OC… za okres, gdy auto nie należało już do Ciebie…

Spotkało to jednego z naszych Czytelników. 21 lutego 2008 roku Pan Tomasz sprzedał samochód. Płatność polisy OC, zawartej na sprzedane auto, była rozbita na cztery raty – ostatnią z nich należało uregulować po 28 marca 2008 roku. Pan Tomasz przekazał nabywcy polisę i blankiet potwierdzający uregulowanie 3. raty ubezpieczenia. Nie zapłacił za tę czwartą ratę – przecież okres ochrony przypadał na czas, w którym Pan Tomasz nie był już właścicielem auta.

Z zachowaniem obwiązujących prawnie terminów, w pierwszych dniach marca poinformował listownie ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu, a następnie telefonicznie upewnił się, że jego powiadomienie dotarło do MTU. Korzystając z ustawowego terminu 30 dni, 11 marca Pan Tomasz zgłosił również w wydziale komunikacji urzędu miejskiego fakt zbycia pojazdu. (Prawo o ruchu drogowym, art. 78., ust. 2, ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku).

Wszystkie działania zostały wykonane terminowo – wydawałoby się więc, że można zapomnieć o starym samochodzie i tamtej polisie OC. A tymczasem 24 listopada 2010 roku Pan Tomasz dostał pismo wzywające w ciągu 7 dni do zapłaty wskazanej w piśmie sumy… Za co miał zapłacić? Czym był ten domniemany dług? Dokument tego nie precyzował. „Oburzający jest fakt, że od 2008 roku nie otrzymałem żadnego ponaglenia, że mam coś do zapłacenia, a po 2,5 roku przychodzi mi z kancelarii L.... pismo, w którym mnie straszą sądem i komornikiem” – mówi Pan Tomasz.

Jak się okazało, osoba, która kupiła samochód, zrezygnowała z polisy OC w MTU. Miała do tego prawo – skorzystała z ustawowych 30 dni na zmianę ubezpieczyciela po kupnie pojazdu. Sęk w tym, że owe 30 dni nałożyły się na termin opłacenia czwartej raty polisy w MTU. Skoro nowy właściciel auta nie miał w planach pozostania w MTU, zapewne nie opłacił tej czwartek raty. Jednak od momentu kupna auta do jego zbycia Towarzystwo udzielało ochrony ubezpieczeniowej, a więc za ten okres MTU należy się zapłata. Tylko czemu ubezpieczyciel nie wyjaśnił tej sprawy od razu? I dlaczego domaga się tej należności od Pana Tomasza, a nie od nowego właściciela auta?


« powrót do działu: Przegląd ubezpieczeń
« zapisz się na Newsletter
  • 2011-03-08 22:44 wtorek ~Marcio | [+] odpowiedz
    Prawdopodobnie Agent wywodził 30 dniowy okres ubezpieczenia z KC i prawa do rejestracji pojazdu na siebie w Wydziale Komunikacji w tym terminie ( a nie ze stosownej Ustawy ).
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Fundusz rynku pieniężnego - fundusz, który przy zminimalizowanym ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.