X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

I znowu podwyżki kar za brak OC

2013-11-25 11:09 poniedziałek
samochodowe OC
Kolejny rok, kolejne podwyżki. W 2014 roku podstawowa kara za brak ubezpieczenia OC urośnie do 3360 zł. Tyle przyjdzie zapłacić właścicielowi samochodu osobowego, który w nadchodzącym roku, przez dłużej niż dwa tygodnie, nie wykupi OC dla swojego pojazdu. Co gorsza, wielu kierowców nie staje sobie sprawy, że zgodnie z polskim prawem, OC trzeba mieć nawet, gdy auto stoi zamknięte w garażu.

Kiedy kierowca powinien nabyć ubezpieczenie OC? Gdy jest właścicielem zarejestrowanego pojazdu. Oznacza, to że obowiązek zakupu OC znika dopiero po wyrejestrowaniu samochodu! Zatem jeśli posiadasz uszkodzone auto, które trzymasz w garażu, to nadal musisz je ubezpieczać (chyba że zdecydujesz się je sprzedać czy oddać do stacji demontażu i wyrejestrować). Wyrejestrować auto musisz także po kradzieży pojazdu (należy mieć stosowne oświadczenie od policji) czy w sytuacji kasacji samochodu za granicą. Musisz to zrobić, jeśli nie chcesz otrzymać kary za brak OC auta, którego przecież już nie posiadasz.

Wielu kierowców sądzi jednak, że problem braku OC dotyczy tylko i wyłącznie jazdy nieubezpieczonym pojazdem. Ich niewiedza może któregoś dnia skutkować niemiłą niespodzianką. Z jednej strony policja coraz skuteczniej sprawdza czy kierowcy mają OC komunikacyjne, ale i sam Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wypracował własne narzędzia kontroli, za pomocą których wykrywa przypadki braku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Kontrole przeprowadzone przez UFG odbywają się w oparciu o ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych OC i AC, tzn. Ośrodek Informacji UFG.

Ilu kierowców nie posiada ubezpieczenia OC?

W przeciągu trzech kwartałów 2013 roku, tylko dzięki analizie informacji w bazie UFG, wykryto brak ubezpieczenia OC u prawie 5 tysięcy kierowców. Ponadto, Fundusz otrzymał ponad 50 tysięcy zawiadomień o braku OC, głównie od policji – 27 tysięcy zawiadomień oraz od organów ds. rejestracji pojazdów – 7 tysięcy zawiadomień. Średni okres windykacji kary trwa trzy lata. Przy braku dobrowolnej zapłaty, jest ona ściągana  przez urząd skarbowy, w trybie egzekucji administracyjnej. We wrześniu 2013 roku UFG prowadziło ponad 91 tysięcy spraw o zapłatę kary za brak polisy OC.

Warto pamiętać, że kara za brak OC, to i tak najmniejsza forma kary dla kierowców, którzy spowodują wypadek, jadąc nieubezpieczonym samochodem. Spowodowanie wypadku w sytuacji braku ubezpieczenia auta powoduje dalsze skutki finansowe dla jego właściciela, a w sytuacji gdy wypadek spowodowała osoba, niebędąca właścicielem pojazdu – także dla sprawcy wypadku. Zarówno właściciel,  jak i  sprawca wypadku, muszą zwrócić Funduszowi odszkodowanie, które UFG wypłaci poszkodowanym w spowodowanym przez nich wypadku. Na koniec trzeciego kwartału  2013 roku UFG prowadził łącznie 17,2 tysiąca postępowań o zwrot wypłaconych odszkodowań za wypadki spowodowane pojazdami bez OC (dla porównania: 16,5 tysiąca przed rokiem). Wartość prowadzonych postępowań windykacyjnych przekracza 155 mln złotych (ponad 10 proc. więcej niż przed rokiem).

« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Diagnostyka - rozpoznawanie choroby przez wykwalifikowany personel ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.