X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Gdy sprawca kolizji nie posiada ważnego OC…

2009-09-22 11:16 wtorek
Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Pomimo tego, według szacunkowych danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, na koniec 2008 r. około 200 tysięcy osób jeździło bez ważnej polisy.

Teraz, kiedy policja nie odholowuje pojazdów w przypadku braku polisy, ta liczba może wzrosnąć. Stosunkowo niskie kary nakładane przez UFG za brak polisy również nie wpłyną na jej zmniejszenie.

Dla przypomnienia maksymalna kara za brak ważnego OC, nakładana jeżeli okres bez ubezpieczenia wynosi więcej niż 14 dni, to 500 Euro, czyli zgodnie z przyjętym kursem z 2 stycznia 2009 r., 2090 zł.

Co może zrobić osoba poszkodowana przez kierowcę poruszającego się bez ubezpieczenia OC?

Na pomoc przyjdzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Podstawowym zadaniem UFG jest m.in. zaspokajanie roszczeń z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń OC na terenie RP.

Każdy ubezpieczyciel, który ma prawo sprzedawać ubezpieczenia obowiązkowe, odprowadza część zebranej składki do kasy UFG. Czyli wszyscy uczciwi kierowcy składają się na szkody wyrządzone przez tych, którzy omijają przepisy…

Kiedy można ubiegać się wypłatę odszkodowania z UFG?

Przede wszystkim w sytuacji, kiedy sprawca zdarzenia jest znany i nie posiada ubezpieczenia OC. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje za uszkodzone mienie i za szkody na osobie (uszczerbek na zdrowiu). Odszkodowanie za szkody na osobie będzie wypłacone również, kiedy sprawca zdarzenia nie zostanie zidentyfikowany ale okoliczności zdarzenia wskazują na udział pojazdu mechanicznego.
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Uprzednio występująca choroba - nawracające, przedłużające się lub przewlekłe ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.